Evropa, Itálie, Neapol

Z Říma do Neapole, na Vesuv a do Pompejí

Pokračování článku Dva dny v Římě

Další den bylo naším cílem dostat se do Neapole. Zvolili jsme jízdu vlakem, který nám odjížděl kolem 16:00, takže jsme si v klidu dali snídani, kopli do sebe první ranní cafe a šli se ještě jen tak projít po okolí. Stavili jsme se v celkem vyhlášené cukrárně Venchi, kde jsme si dali výbornou čokoládovou a stracatella zmrzlinu (asi nás k tomu donutila ta obrovská stěna uvnitř cukrárny, po které stékala čokoláda :D). Poté jsme se šli ještě projít na náměstí Piazza Navoni, kde jsme si dali také oběd v jedné z těch dražších restaurací, kde si vás obsluha neváží a kuchaře nebaví vařit, takže opravdu nedoporučuji.. :(. Po nedobrém obědu jsme sedli na městský autobus a jeli čekat na vlakové nádraží na náš vlak.

Cena jízdenky: 700 Kč
Cena ubytování v Neapoli: 4200 Kč / 2 noci pro oba

Na nádraží jsme si ještě dali kávu a šli na náš vlak. Vlak byl opravdu čistý a pohodlný. Cesta trvala asi 2 hodiny a spoje ze stanice Termini do Neapole jsou celkem dost frekventované. Jízdenku jsme kupovali už před odjezdem do Říma přes GoEuro a stála nás kolem 700 Kč. Na nádraží v Neapoli nás vyzvedli rodiče, kteří si půjčili auto přes RentalCars, dali jsme si věci na náš penzion Agriturismo Vivinatura v Pompejích a jeli se projet po okolí. Najedli jsme se a jeli se pořádně vyspat na náš výšlap na Vesuv.

 Italové mají výbornou kávu na veřejných místech opravdu všude, takže se nemusíte bát, dát si ji i v bufetu.

Výlet na Vesuv

Cena za vstup: 6 euro

Vesuv je stále aktivní sopka, která by mohla opět jednou vybuchnout. Každopádně, přes všechna ta možná rizika, se nikdo z této oblasti pryč nestěhuje.

Pod vrchol sopky se můžete pohodlně dostat autem, nicméně parkoviště se již z rána rychle plní. Ačkoliv jsme vyjeli brzy, abychom byli mezi prvními, kráter už byl zaplavený lidmi. Na sopku se jde do strmějšího kopce nezpevněnou cestou cca 2 km. Za vstup zaplatíte asi 6 euro na osobu. Nahoře se pokocháte nejen vycházejícím kouřem z částí kráteru (já tedy čekala, že uvidím snad i lávu :D), ale také nádherným výhledem. Dá se obejít téměř celý kráter a je k dispozici malý stánek s občerstvením a posezením. My jsme chvíli pochodili, poseděli a užívali si výhled z této 1281 metrů vysoké krasavice.

Odpoledne jsme se šli projít po pobřeží Neapole a kochali jsme se výhledem na sopku. Večer jsme se šli projít po centru Pompejí a dali si opět výbornou kávu.

Pompeje

Vstupné: 7,50 euro

Pompeje bývaly slavným a bohatým římským městem. Bohužel jen do roku 79 př.n.l. Toho roku je zničil výbuch Vesuvu.

Parkovat se dá kousek od vstupu do areálu asi za 1€ za hodinu. Vstupné do Pompejí nás stálo 7,50€ na osobu. U vstupu obdržíte ke vstupence plánek areálu a také audio s nahrávkami o jendotlivých místech (samozřejmě, že ne v češtině). Orientovat se tu dá hlavně podle názvů ulic. Uprostřed areálu se nachází prodejna suvenýrů, toalety, občerstvení.. což trochu ničí kouzlo starodávných Pompejí, nicméně jinde už žádné obchody amtosféru nekazí (nakonec i za občerstvení budete rádi). Prohlídka těch nezajámavějších míst zde zabere zhruba 3-4 hodiny. My chtěli projít co nejvíce a nikam jsme nepospíchali, a tak jsme tu strávili asi 5 hodin.

⇒ TIP: Na výšlap na Vesuv a do Pompejí doporučuji pevné boty!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *