Evropa, Španělsko, Valencie

Erasmus ve Valencii: Rady a tipy

Jako mnoho vysokoškoláků i já jsem během svého studia na VŠ vyjela na jeden semestr studovat do zahraničí. Pro své studium jsem si vybrala španělské město – Valencii. A proč Valencii? Kvůli teplu, pláži, jídlu, španělské pohodě a také, protože je to město přizpůsobené studentům. Snad každý, kdo se chystá vyjet na výměnný pobyt v rámci Erasmu se trochu bojí odjet do neznámého města, kde neví, co ho čeká. A proto jsem se rozhodla napsat tento článek a předat vám mé poznatky a rady do života ve Valencii.

Byt

Tahle kapitola se týká snad všech.

Ve Valencii existují různé agentury, které se zabývají především pronájmem pokojů studentům. Jsou to například Valencia flat share nebo Erasmus find a flat.

Potom tu jsou také facebookové skupiny, kde přidávají přímo majitelé nebo opět agentury své nabídky a kam naopak můžete napsat i vy, že hledáte pokoj a jaké máte preference (chcete jen holky nebo kluky na bytě, kolik maximálně lidí by mělo být, kolik koupelen, apod.). Pronájem pokojů se pohybuje od 150€/měsíc (vetšinou byty s 5 a více pokoji a jednou koupelnou) do klidně i 500€/měsíc (většinou pokoje se svou koupelnou).

⇒ RADA: jelikož byty ve Valencii nejsou zaizolovány (alespoň většina), doporučuji si pořídit (klidně na místě) buď větrák na léto nebo přímotop na zimu (pokud si budete myslet, že přímotop, který nejspíše budete mít ve vašem pokoji, bude stačit, pletete se).

POZOR! Většina pronajímatelů uvádí ceny bez poplatků. Poplatky se pohybují kolem 50€/měsíc.

⇒ TIP: hledání nepodceňujte a nenechávejte na poslední chvíli. Doporučuji shánět byt v oblasti vaší fakulty. 

Já hledala byt měsíc dopředu, s tím, že jsem měla určité preference a měla jsem problém pokoj sehnat.

Doprava

Když už budete ve Valencii, budete se muset po městě nějak pohybovat.

Nejvyužívanější doprava, jak místními, tak studenty, jsou kola. Valencie má rovinatou plochu, tím je také cestování na kole nejpohodlnější. Kolo si můžete koupit své a nebo používat městské Valenbisi. Stanice na kola a cyklostezky jsou téměř po celém městě. Cena je 29,21€ za rok (na půl roku se bohužel zaplatit nedá) a kolo můžete používat vždy jen 30 minut. (Věřte mi, že kolo déle jak 30 minut používat nebudete. Kdyby náhodou ano, stačí kolo do 30 minut vrátit na jakoukoliv stanici a ihned si půjčit nové.) Pokud přesáhnete 30 minut, musíte na internetové stránce zaplatit poplatek.

⇒ TIP: doporučuji stáhnout si aplikaci Bici Valencia (pro Iphone) nebo Valencia Valenbisi (pro Android), kde si můžete kontrolovat, kolik kol na které stanici je, jestli jsou volná místa na stanici kam směřujete apod.

Pokud se budete někdy pohybovat pomocí AUTOBUSU, doporučuji si koupit kartičku EMT. Kartičku koupíte v každé trafice za 2€, kterou poté můžete dobíjet za 8€ a získáte tak 10 jízd. Pokud si pípnete kartičkou v jednom autobusu, můžete se mezi autobusy EMT pohybovat jednu hodinu. Pípnout můžete při prvním nástupu až za několik lidí na jednou. Jedna jízda bez kartičky stojí 1,50€, takže si myslím, že se opravdu vyplatí.

METREM se budete pohybovat minimálně na letšitě a možná také do starého města. Opět doporučuji koupit si kartičku s 10 jízdami přímo na stanici metra v terminálu. Také dostanete slevu na 1 jízdu, která jinak stojí od 1,50€ do 3,90€ (podle zón). Existují i jiné půlroční nebo dobíjecí kartičky. Více o nich se můžete dočíst zde.

ESN KARTIČKA 

ESN kartička je kartička, se kterou, mimo jiné slevy, dostanete slevu na lety s Ryanair a to až 15%. Stojí asi 20€ a je platná 12 měsíců.

⇒ TIP: já jako Češka jsem ji nepoužívala, protože nejlevnější přímé lety provozují ČSA!

Happy erasmus a Erasmus life

Happy Erasmus Erasmus life jsou společnosti, které pořádají různé výlety, party apod. právě pro Erasmus studenty. Určitě je dobré sledovat jejich stránky a to i facebookové, kde informují o různých akcích. Pokud si založíte konkrétně u Happy Erasmus kartičku, budete mít akce levnější (kartičky jsou zdarma nebo placené – podle výhod).

TIP: doporučuji stáhnout si aplikaci Xceed, kde můžete sledovat různé akce ve Valencii a zapsat sebe a kamarády na Guest list a tím mít vstupy do různých klubů zdarma!

Kurz španělštiny

Mnozí z vás jedou do Valencie právě kvůli tomu, aby se naučili a nebo se zdokonalili ve španělštině. Pokud budete studovat na Universitat de València nebo na Universitat Politècnica de València, doporučuji si kurz zaplatit v Centre d’Idiomes:

– intenzivní kurz (pokud jste začátečníci nebo si chcete udělat pořádek v gramatice), který trvá jeden měsíc a to konkrétně celé září

– normální kurz (po intenzivním kurzu nebo pokud jste pokročilejší), do kterého vás rozřadí podle úrovně vaší španělštiny

Pro rozřazení do skupin budete muset přijít vyplnit test, který stojí 5€.

Jako studenti UV nebo UPV máte vysokou slevu! Veřejnost za kurz španělštiny platí kolem 300€, vy jako studenti 60€.

Další doporučení

Zapojte se do skupin na Whatsapp – existují skupiny ať už od Happy erasmus, tak univerzitní a i fakultní. Španělé komunikují hlavně přes Whatsapp a nejraději přes mluvené zprávy nebo videohovorama.

Doporučuji nakupovat potraviny v Mercadona, která je nejdostupnější ze všech obchodních řetězců. Balenou vodu si kupujte v balíkách, je mnohem levnější než když si koupíte jednu flašku.

Doufám, že vám článek alespoň trochu pomůže.

Mimochodem, já studovala na Universitat de Valencia na Facultad de Filología, Traducción y Comunicación, konkrétně překladatelství, takže pokud máte jakékoliv dotazy, neváhejte mě kontaktovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *