Evropa, Španělsko, Tenerife

Tenerife: Naše oblíbená místa

Hory, vyschlá lávová poušť, černé pláže, historická města – to je jen pár z mnoha výrazů, které popisují největší ostrov Kanárských ostrovů, Tenerife. Vulkanická minulost vylitá do kousku nepatrné země uprostřed oceánu. Na jihu vyprahlá pustina, na severu prales. Nejenže je takto rozmanitý, ale nachází se zde i nejvyšší hora Španělska – Pico del Teide.

My jsme na Tenerife strávili jen 6 dnů, a tak se podělíme alespoň o místa, z nichž většinu v průvodci nenajdete, a nám utkvěla v srdci.

Letenky na Tenerife

Přímé zpáteční lety na Tenerife se pohybují kolem 10. tisíc. My jsme si letenky zvládli nakombinovat za 2.941 Kč s jednodenním přestupem v Madridu tam a 3 hodinovým přestupem v Bordeaux zpět. Nicméně nám několikrát stačili změnit lety, a tak se z 24 hodinové zastávky v Madridu, stala 16 hodinová a z 3 hodinového přestupu v Bordeaux stal 24 hodinový (ano, změnili nám let o jeden den). Proto jsme na Tenerife nebyli plánovaných 7 dnů, ale 6.

⇒ POZOR: Na Tenerife jsou 2 letiště – jedno na severu –  Tenerife de Norte, a jedno na jihu – Tenerife de Sur.

Letenky jsme zařizovali u společností Ryanair a Easyjet.

Kde se ubytovat?

My jsme jako strategický bod zvolili Las Galletas, malé městečko, které se nám zdálo jako dobrý středobod. Jelo nás 6 a nejdostupnější ubytování jsme sehnali přes Booking. Ubytování vám ale doporučit nemohu, protože jsme si rezervovali apartmá, které mělo mít 3 pokoje se třemi manželskými postelemi, nicméně na nás čekala 1 manželská postel a 2 rozkládací pohovky. Nám osobně nevadilo spát na pohovkách, ale kdybychom to věděli, sehnali bychom za takových podmínek levnější a hezčí ubytování.. Navíc na nás majitelka (Ruska, jak jsme zjistili) nebyla příjemná, když jsme ji o nedostatku psali..

Ubytování za 8.044 Kč pro 6 osob – přes Booking – La casa El Fraile (již k nedohledání)

Doprava

Určitě si půjčte auto! Tenerife je veliký ostrov a i s autem je na něj dle mého názoru potřeba více jak 14 dnů. My jsme si půjčili Caddy od neděle od večera do soboty do večera za 156,66 € od TopCar.

POZOR: Při půjčení auta si vždy případné odřeniny nafoťte! Obzvlášť, jestli si ho půjčíte na severu a vrátíte na jihu nebo naopak.. při půjčení si musíte doplatit buď pojištění nebo dát zálohu několik stovek euro.

Playa de Diego Hernandéz

Playa de Diego Hernandéz je zapadlá pláž, ke které se tak 10-20 minut projdete. Cesta má své výhody – ráno v týdnu tu narazíte na málokoho. Odpoledne a o víkendu pak většinou jen na místní a z větší části nudisty. Pláž má své kouzlo, protože tu nestojí žádné budovy nebo hotely.

Pláž má normální písek, což po nějaké době na ostrově uvítáte. Kvůli sopkám se na Tenerife nachází většinou pláže s černým pískem.

Parque Rural de Anaga

Park se nachází na severní části ostrova a je velmi rozlehlý. Je to jediná část ostrova, kde se – dle slov mého kamaráda –  v letních měsících můžete ochladit.
Mapa vás zavede na parkoviště k poznávací stezce. Nás ale více uchvátily skryté cestičky, které vedou od silnice dovnitř parku.
Vede tu mnoho turistických stezek. Doporučujeme si je pohledat na internetu ještě předem než do parku vyrazíte.

Už cestou do parku si můžete všimnout vyhlídek na jižní část ostrova Tenerife. Pokud se navíc vydáte silnicí až na samotný konec cesty, můžete narazit na krásnou vyhlídku na Pico del Teide. 

Puerto de la Cruz

Malé městečko na severu Tenerife, které je velmi turistické, ale přesto klidné. Rozprostírá se kolem přístavu, což má své kouzlo. Najdete tu mnoho restaurací, barů, kaváren a dokonce i diskoték. Určitě doporučujeme projít si i centrum tohoto městečka.

Jedna ze zajímavostí tohoto městečka je komplex bazénů Lago Martiánez, který roku 1977 založil umělec César Manrique.

Cueva del Tancón a vyhlídka na Los Gigantes

I přesto, že je sem složitější přístup, rozhodně doporučujeme navštívit tohle místo. Nachází se tu jeskyně, která je oddělena od moře a nabízí možnost koupání. Do jeskyně se dá, mimo jiné, skočit ze skály. Kromě toho je tu přístup i do moře jako takového. 

My jsme tu měli ale velké vlny, a tak se voda velmi zvedala. Po chvíli bylo už i těžké vylézat z jeskyně, protože se voda zvedala a snižovala opravdu o metry. Vše tedy s rozmyslem. My samotní bychom ze skály neskákali a nepobývali v jeskyni, nebýt místních, kteří nás upozornili ve chvíli, kdy už to nebylo úplně bezpečné.

Navíc.. z místa, kudy se jde do jeskyně, je nádherný výhled na skalní útesy Los Gigantes.

Charco del Diablo

Charco del Diablo je naprosto dokonalé místo. Nachází se opět v okolí Los Gigantes. Stojí za to sem zajít, protože nám se zdálo, že o tomto místě vědí především místní, kteří tu skákali ze skály. Z tohoto „jezírka“ je navíc i přístup do moře.

Po cestě k tomuto místu projdete kolem přírodních bazénků. Některé jsou mělké, některé jsou hluboké, ve všech se dá ale koupat.

⇒ TIP: Boty do vody tu rozhodně nebudou na škodu!

Los Realejos

Tenhle „průliv“ jsme našli jen náhodou. Cesta k němu není úplně bezpečná, ale kdyby se nebouřilo moře, věřím, že bychom tu vydrželi celý den. I za těchto podmínek mělo ale tohle místo něco do sebe. 

Koupat se dá také v nehlubokém přírodním bazénku, který můžete potkat po cestě. Na tohle místo přidáváme mapu s přibližným označením, protože věřím, že nebude snadné ho najít.

Lanovkou (nebo pěšky) na Pico del Teide

Tohle je bod, který by měl mít odškrtlý každý, kdo se na Tenerife vydá.

Pico del Teide je nejvyšší bod celého Španělska, a je to zároveň sopka. Na sopku se můžete vydat pěšky (což je celkem náročný výšlap) nebo si přes tuto stránku koupit zpáteční lístek na lanovku za 37€. Pokud se chcete dostat na úplný vrchol sopky, musíte si i třeba půl roku dopředu zarezervovat termín! Ke kráteru sopky pouští pouze od 15:00 do 17:00, jen některé měsíce a pár lidí denně, kteří si vstup zarezervují a prokážou se pasem nebo občanským průkazem. Vše se můžete dočíst na této stránce.

Na tomto sopečném komplexu se nachází ještě jeden kráter a to Pico Viejo, ke kterému se dá dojít turistickou stezkou od lanovky na Pico del Teide. Pro více informací doporučuji navštívit tuto stránku.

⇒ POZOR:  pokud nejste zvyklí pobývat ve vyšších nadmořských výškách, neklaďte si na sebe vysoké cíle. V této výšce se opravdu špatně dýchá. My se chtěli jít podívat přímo na Pico Viejo, nicméně jsme si to z tohoto důvodu rozmysleli.

Pozorování delfínů, velryb a jiných kytovců

Věděli jste, že se v Tenerifských vodách nachází přes 26 druhů kytovců? Je jich tu tolik, že pokud si uděláte výlet na lodi, nemůže se stát, že je neuvidíte. Hlavně jsou tu velmi chránění. Vydávají se tu dokonce k lodi licence potřebné pro plutí v oblasti, kde se kytovci nacházejí, a tak se tu k nim chovají velmi ohleduplně. 

V období, kdy jsme byli na lodi my, nebylo sice klidné moře, ale i tak jsme delfíny zahlédli. K uskutečnění tohoto zážitku jsme zkontaktovali Tenerife po Česku, kteří nám domluvili skvělou cenu u místních.

Pár zajímavostí na závěr
  • Guanchinche – typická domácká restaurace na Tenerife, která nevede účetnictví ani neplatí daně. Ale EU a EET, říkáte si? Lidé na Tenerife to obešli tím, že mají otevřeno pouze 3 měsíce v roce, nabízí pouze 3 jídla denně a podávají víno výhradně z vlastní sklizně.
  • Karneval – v hlavním městě Santa Cruz de Tenerife, se každý rok v březnu koná 14 denní karneval. Je to 2. největší karneval po tom v Riu.
  • Díky nepříznivému počasí je sever jako dělaný pro sufrování.
  • Guančové – ti tu žili do 15. století, z jejich kultury na Tenerife můžeme nalézt např. timple – hrací nástroj podobný ukulele, a nebo silbo – pískací jazyk, kterým se guančové dorozumívali na vzdálenost několika kilometrů a který je zapsán na seznamu UNESCO – tento pískací jazyk můžete stále zaslechnout v pohoří Teno

Máš i ty na Tenerife nějaká oblíbená místa? Napiš mi je do komentářů 🙂

2 thoughts on “Tenerife: Naše oblíbená místa

  1. Eliška Zábranská napsal:

    Moc krásný článek, na Tenerife se chystáme a tyhle místa určitě navštívíme. Děkujeme!

    1. Jana Kellerová napsal:

      Doufám, že se vám bude líbit 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *