Miami a Key West za 24 hodin

MIAMI A KEY WEST ZA 24 HODIN
Napadlo tě někdy, jaké to je zažít Miami a Key West v jediném dni? My jsme to vyzkoušeli – od ranního výletu na Key West až po noční toulky po Ocean Drive. A řeknu ti, byla to divoká jízda plná skvělých momentů, ale taky pár menších zklamání. Takže pokud plánuješ stejnou trasu, tady máš tipy, co tě čeká!
Cesta na Key West
Brzy ráno jsme opustili jsme naše ubytování a vydali jsme se na Key West, nejjižnější bod kontinentální USA. Cesta trvá přibližně tři a půl hodiny a vede po slavné Overseas Highway (U.S. Route 1), která spojuje jednotlivé ostrovy souostroví Florida Keys. Jízda po téhle silnici je sama o sobě zážitek - mosty nad tyrkysovým oceánem, výhledy na ostrůvky s palmami a rybýře stojícího u břehu s pivkem v ruce. Tato silnice je známá svými dlouhými mosty, z nichž nejznámější je Seven Mile Bridge, dlouhý zhruba 11 kilometrů, a pocit, že jedeš "nad oceánem", je fakt k nezaplacení.
Z naší pohodvé nálady nás ale vytrhla realita - kolony. Key West je velmi populární destinace a tam i zpět vede pouze jedna silnice. Takže pokud se sem chystáš, obrň se pořádnou dávkou trpělivostí.
Naším prvním cílem byl Hemingwayův dům, ve kterém slavný spisovatel žil. Kromě jeho historie jsou zajímavostí i kočky se šesti prsty, které jsou potomky Ernestovi původní kočky Snow White. Dnes je z jeho domu muzeum a my jsme jen projeli kolem, protože jsme spíš hledali místo, kde bychom se osvěžili.
Na koupačku jsme zamířili do Fort Zachary Taylor Historic State Park, což je jedno z mála míst, kde se dá na Key West opravdu koupat (počet lidí tomu také napovídal). Jinde to bohužel nešlo - pláže byly zavřené kvůli červeným vlajkám, což znamenalo silné proudy nebo nebezpečné podmínky. No a voda? Měla asi 30 °C, takže o osvěžení se taky moc mluvit nedalo - taková kávička, která nás moc nezchladila.
Naší další zastávkou měl být slavný Southernmost Point Buoy, ikonický betonový bój, který označuje nejjižnější bod kontinentální USA (teda ne tak úplně - nejjižnější místo se nachází na vedlejší vojenské základně, kam ale veřejnost nesmí). Bohužel, fronta turistů kvůli fotce byla tak dlouhá, že jsme jen zpomalili, koukli a jeli dál. Prostě jsme nechtěli stát půl hodiny ve vedru jen kvůli fotce u kusu betonu.
Zajímavosti
Blíž ke Kubě než k pevninské Floridě – Key West je vzdálený jen 140 km od Kuby, zatímco do Miami je to více než 250 km.
Piráti a pašeráci – Ve zlaté éře vraků bylo Key West centrem pirátství a pašování, což z něj udělalo jedno z nejbohatších měst 19. století.







Návrat do Miami a ubytování
Po dlouhém dni jsme se vrátili do Miami Beach, kde se měli rezervované ubytování poblíž Ocean Drive. Chtěli jsme si totiž užít atmosféru nočního Miami Beach, aniž bychom museli řešit dopravu. Ceny ubytování v této oblasti jsou extrémní (v Miami navíc na ubytování platí hotelová daň ve výši 13–14 %, která se skládá z sales tax 6 % a turistických poplatků.), a to platí i pro parkování. Hotely často účtují extra poplatky a my jsme za valet parking zaplatili 200 dolarů na noc. 200, chápete to? Málem jsme se opupínkovali.
Takže naše rada - nehledej si ubytování na Ocean Drive (ono to za to ani nestojí), ale radši si sem jen na večer dojeď, protože ušetříš opravdu hodně.
Před ubytováním jsme chtěli najít nejlepší výhled na Miami, ale nepovedlo se. Nakonec jsme to vyřešili dronem a pořídili fakt boží záběry!
Ubytování: Hotel Breakwater South Beach (225 $ za 2 osoby / noc)
Zajímavost: Miami a Miami Beach nejsou to samé! Miami Beach je samostatné město na ostrově spojeném s Miami mosty, kde se nachází slavná pláž a Ocean Drive.



Večer na Ocean Drive
Po krátkém odpočinku jsme se vydali na Ocean Drive. Tahle slavná ulice je plná barů, restaurací a klubů, hraje tu hlasitá hudba a všude parkují luxusní auta a je tu plno lidí, kteří si Miami prostě umí užít. Atmosféra je tu živá, hlučná a nám připomíná scény z filmu Bad Boys.
Ceny v restauracích nám přišly přepálené, a jelikož jsme nechtěli utratit nesmysl (což už jsme ostatně utratili za parkování), zalezli do uliček dál od hlavní ulice a našli podnik Burgermeister mimo hlavní turistickou zónu. Tom si dal burger (taky co jiného, když jsme šli do restaurace s takovým názvem) a já taky, ale veganský – podle Toma to byl jeden z nejlepších burgerů, jaký kdy měl! A že už jich pár ochutnal.
Potom jsme se vrátili na Ocean Drive s chutí dát si drink. Jenže do restaurací i barů na hlavní třídě se stojí docela fronty, tak jsme se na to vykašlali a šli se pořádně vyspat.





Ranní Miami Beach a snídaně
Ráno jsme vyrazili na Miami Beach, abychom omrkli ikonické barevné budky plavčíků známé z mnoha filmů jako třeba z Pobřežní hlídky. Každá budka má jiný design a patří k typickým symbolům Miami.
Na pláži nás ale překvapilo, že tam téměř nikdo nebyl. Jen pár důchodců se máčelo v moři. Pláž je jinak nekonečně dlouhá - má kolem 25 km. Za to u palem mezi Ocean Drive a pláží odpočívalo nespočet lidí (asi těžké ráno po večerní párty :))
Na snídani jsme zamířili do podniku zvaného Bacon Bitch. Místo s výrazným afroamerický vibe, kde servírky oslovují hosty "bitch", což přidává na boží atmosféře. I když si lidé běžně dělají rezervace, nám se podařilo získat místo i bez ní.
Po snídani jsme se znovu prošli po Ocean Drive, tentokrát za denního světla, kdy působí úplně jinak než večer. Večer party ulice, ráno poklidná promenáda s dovolenkovým vibem. Část ulice je zavřená pro dopravu a slouží pouze pěším, což umožňuje pohodlnou procházku.
Zajímavosti
Miami nemá zimní teploty – Průměrná teplota tu nikdy neklesne pod 18 °C, což dělá z Miami nejteplejší město v kontinentálním USA.
Filmové město – Miami je kulisou pro stovky filmů a seriálů, od Scarface a Miami Vice až po Bad Boys a Fast & Furious.
Město miliardářů – Miami má jednu z nejvyšších koncentrací luxusních aut, jachet a milionářských domů na světě, zejména ve čtvrtích Star Island nebo Fisher Island.








Návštěva Wynwood Walls a Little Havana
Před odjezdem z Miami jsme ještě navštívili Wynwood Walls, oblast známou svým pouličním uměním a graffiti. Našli jsme si pár favoritů, které jsme chvilku obdivovali a nasávali atmosféru této umělecké čtvrti.
Pak jsme ještě projeli čtvrtí Little Havana, která je známá jako centrum kubánské kultury v USA. Místní ulice jsou plné kubánských kaváren, doutníkových manufaktur a latinskoamerických restaurací. Hlavní třídou je Calle Ocho (8th Street), kde se často konají festivaly a koncerty. Popravdě jsme z toho odvaření nebyli. Čekali jsme živý kubánský vibe, ale když jsme čtvrtí projížděli, působila na nás dost ospale. Možná to bylo tím, že bylo odpoledne, a večer to tam třeba žije úplně jinak.
Shrnutí
Naše zkušenost z Miami byla plná kontrastů – od rušného nočního života na Ocean Drive po klidné ráno na prázdné pláži. Město nabízí nespočet zážitků pro každého návštěvníka a rozhodně stojí za to ho prozkoumat. Jen si připravte větší rozpočet, protože Miami není levné město!






