New York, město, které nikdy nespí, je místem, kde se na každém rohu něco děje. Tohle město je živým organismem, který pulsuje energií 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Ať už jste tu poprvé nebo po sté, New York vás vždycky ohromí svou nezměrnou velikostí, rozmanitostí a neustálým ruchem. Pokud máte na návštěvu New Yorku jen jeden den, můžete se inspirovat námi, co vidět, dělat a neminout během této krátké chvíle.
My jsme trávili čas konkrétně na Manhattanu, což je takové srdce New Yorku. Je to místo, kde se soustřeďují ikonické mrakodrapy, které vytvářejí nezapomenutelné panorama města. Ostrov, kde se mísí historie s moderní architekturou, a kde se v jedné chvíli můžete ocitnout v elegantním Central Parku, a za pár minut už stát uprostřed shonu na Times Square.
Přílet do New Yorku
Přiletěli jsme do New Yorku přímo z Costa Ricy (článek o Costa Rice tady), a i když bylo už pozdě večer, byli jsme plní nadšení prozkoumat město, které nikdy nespí. Letiště JFK nás přivítalo svou typickou rušností. Z letiště jsme si vzali autobus za přibližně $2.75 na osobu a nebudeme lhát, trochu jsme se báli, protože bylo po 12 hodině a jistá sorta lidí zrovna jela ze směny z letiště. Dojeli jsme na nejbližší stanici metra, kde jsme přestoupili na metro směrem k Times Square, kde jsme měli ubytování. Kvůli uzavírce stanic metra jsme ale dojeli jen k One World Trade Center. Cesta metrem nás stála asi $2.90 na osobu. New Yorské metro je jedním z největších a nejstarších systémů metra na světě (má 472 stanic). A hlavně funguje 24/7, proto to jsme ho upřednostnili před předraženým taxíkem.
Když jsme dorazili k One World Trade Center, chytili jsme si taxíka (zbývalo nám totiž do cíle ještě 3,7 mil = 6 km) abychom se dostali k našemu hotelu. Taxi v New Yorku není úplně levné, jízda nás vyšla na přibližně $15.
⇒ Zajímavost: New Yorské taxi je ikonické díky své žluté barvě. První žluté taxíky se objevily roku 1915 a to kvůli tomu, aby byly lépe viditelné na ulicích.
Ubytování: Club Quarters Hotel Times Square (stálo nás 3054 Kč pro 2 osoby na noc)
Times Square
I přes pokročilou hodinu jsme se rozhodli jít se podívat na Times Square, které bylo jen pár kroků od hotelu. Byla to bomba! I v jednu ráno bylo Times Square plné lidí, zářících reklam a všudypřítomného hluku. Jediné, co tak super nebylo, byly přetékající koše a odpadky všude kolem. Nicméně, ráno jsme byli v šoku, jak bylo vše uklizené.
⇒ Zajímavost: Times Square je často nazýváno „Křižovatkou světa“ a je jednou z nejnavštěvovanějších turistických atrakcí na světě, kterou ročně projde více než 50 milionů lidí. Světelné billboardy jsou zde natolik ikonické, že majitelé budov jsou povinni mít fasády pokryté reklamními displeji.
Procházka Central Parkem
Ubytování jsme měli i se snídaní. A tím, že to byla naše první americká snídaně – formou bufetu – jsme se na ni celkem těšili. A to konkrétně na hasbrowns, míchaná vajíčka, waffle. Ale už když jsme přišli do té špinavé místnosti, kde se snídaně měla odehrávat, došlo nám, že tohle naše vysněná snídaně nebude. Tak to tedy je po celé Americe, ale o tom jindy.
Po snídani jsme se rozhodli projít Central Park. I když byl začátek února, počasí bylo neuvěřitelně příjemné – kolem 17 stupňů, takže jsme si to užívali jen v mikinách. Central Park je obrovský, a i když jsme ho celý neprošli, bylo skvělé načerpat tu atmosféru. Místní ještě bruslili na ledě a my jsme si užívali kontrast mezi zelení (čti zimního) parku a okolními mrakodrapy.
⇒ Zajímavost: Central Park je první veřejný park v USA, který byl uměle vytvořen. Byl navržen Frederickem Law Olmstedem a Calvertem Vauxem a otevřen v roce 1858. Park má rozlohu 3,41 km², což z něj činí jednu z největších zelených ploch v New Yorku. Ročně ho navštíví kolem 42 milionů lidí.
Empire State Building a Rockefellerovo centrum
Po procházce parkem jsme zamířili k Empire State Building. Rozhodli jsme se, že nepůjdeme nahoru (já už tuto budovu navštívila a Tom jednoduše nepotřeboval), ale i tak byl pohled na tuto ikonickou budovu působivý. Standardní vstupné do 86. patra je kolem 50$ (do nejvyššího patra pak 79$).
Pokračovali jsme dál po 5th Avenue, kde jsme obdivovali luxus, krásnou architekturu a mezitím historické budovy.
⇒ Zajímavost: Empire State Building byla dokončena v roce 1931 a byla nejvyšší budovou na světě až do roku 1970. Se svými 102 patry je stále jedním z nejznámějších mrakodrapů na světě. Každoročně ji navštíví přes 4 miliony lidí.
Nedaleko jsme se zastavili u Rockefellerova centra, kde lidé stále bruslili na kluzišti, i když Vánoce už byly za námi. Zamířili jsme si to také kolem Radio City Hall. Tahle místa a atmosféra nám připomněla scény z filmu „Sám doma 2,“ které se tu natáčely.
Wall Street a první americký burger
Tom měl velký zájem vidět Wall Street, takže jsme se tam vydali. Je opravdu fascinující vidět místo, kde se rozhoduje o financích celého světa. Po prohlídce Wall Street jsme dostali chuť na něco typicky amerického, takže jsme zamířili do Five Guys, kde si Tom dal svůj první americký burger. Já jsem si bohužel musela odpustit, protože dokonce i hranolky smaží na sádle, takže jsem si našla veganský burger jinde.
⇒ Zajímavost: Wall Street je domovem New York Stock Exchange, největší burzy cenných papírů na světě podle tržní kapitalizace všech obchodovaných společností. Název „Wall Street“ pochází od původní dřevěné zdi, která byla postavena v 17. století, aby ochránila novou kolonii před domorodci a Britskými nájezdy.
Po burgeru si Tom dal ještě dezert a to typický hot dog u jednoho z pouličních stánků.
Trajektem do Brooklynu
Odpoledne jsme nasedli na trajekt do Brooklynu. Tento trajekt je skvělý způsob, jak si vychutnat výhledy na Manhattan a Sochu Svobody – symbol svobody a demokracie, a stojí jen $4.00 na osobu. Z trajektu jsme viděli i Sochu Svobody, ale neměli jsme potřebu se k ní přibližovat. Prošli jsme se po Brooklynu, kde jsou úžasné výhledy na Manhattan a Brooklyn Bridge.
Pokud budete chtít navštívit Sochu Svobody, je potřeba si udělat rezervaci!
V Brooklynu jsme si dali Cinnabon rolls, což je taková sladká skořicová rolka, kterou fakt milujeme. Cinnabon je americká značka, která se specializuje na tyhle sladké dobroty, takže jsme to nemohli vynechat.
Grand Central Terminal a šeptající galerie
Z Brooklynu jsme se rozhodli vzít si taxík (který nás stál asi $20) na Grand Central Terminal, protože jsme už byli trochu unavení a přecházet Brooklyn Bridge pěšky se nám nechtělo. Grand Central Terminal je nádherná historická budova, kde jsme navštívili šeptající galerii – místo, kde můžete šeptat do jednoho rohu a váš hlas bude slyšet v protějším rohu. Je to fakt fascinující, jak dobře to funguje.
⇒ Zajímavost: Grand Central Terminal je největší vlakové nádraží na světě. Co se týče počtu nástupišť – má jich 44 s celkem 67 kolejemi. Šeptající galerie (Whispering Gallery) se nachází v restauraci Grand Central Oyster Bar. Díky unikátní akustice tohoto prostoru se hlasy přenášejí z jednoho rohu místnosti do druhého.
One World Trade Center
Na konci dne jsme se vrátili k One World Trade Center, abychom se podívali na Památník 9/11. Muzeum bylo bohužel zavřené, což nás mrzelo, protože jsem ho už jednou navštívila a vím, že je to velmi silné místo plné emocí.
⇒ Zajímavost: One World Trade Center je nejvyšší budova na západní polokouli s výškou 541 metrů (1776 stop), což odkazuje na rok nezávislosti Spojených států. Památník 9/11 se skládá ze dvou velkých vodních nádrží umístěných přesně tam, kde stály původní věže World Trade Center. Každá nádrž má rozměry přes 4 000 m² a do každé z nich stéká voda přes 9 metrové vodopády.
Celý den v New Yorku byl naprosto nabitý zážitky. Navíc jsme stihli vše, co jsme chtěli a byla to neuvěřitelná zkušenost. New York má prostě něco do sebe, a i když jsme na něj měli jen jeden den, stálo to za to.