Asie, Koh Chang, Thajsko

8 věcí, které dělat na Koh Changu

Koh Chang je nádherný hornatý ostrov s bohatou přírodou a vodopády. V posledních letech se ale bohužel stal velmi turistickým místem, takže větší městečka se přizpůsobují turistům a tradiční život místních obyvatel se přesunul do středozemí (jungle).

Jak se dostat na Koh Chang z Bangkoku?
Na přepravu z Bangkoku na Koh Chang máte několik možností. Nejrychlejší z nich je přímý let z letiště Suvarnabhumi na letiště v Tratu a odtud trajektem na Koh Chang.
Levnější varianta je autobusem. V Bangkoku se dají rezervovat tzv. VIP autobusy přímo z letiště na Koh Chang a celá jednosměrná 6 hodinová cesta stojí kolem 600 bahtů – rezervovat můžete online tady.
Dále je tu možnost jet veřejnou dopravou z autobusové zastávky Ekkamai více informací tady

Tady je pár tipů, co dělat na ostrově:

1. Půjčte si skútr a objevte ostrov

Dle mého názoru je to nejlepší způsob dopravy na ostrově. Nejenže můžete poznat vnitrozemí a zjistit tak, jak žijí místní obyvatelé, ale také se dostanete do míst, kam se autem nikdo nedostane (i na některé pláže). Skútr si můžete zapůjčit za přibližně 250 bahtů za den. Dají se sehnat opravdu všude – od místních obyvatel nabízejících možnost zapůjčení jen pár skútrů ve své restauraci, po opravdové půjčovny. K zapůjčení nepotřebujete řidičský průkaz (vlastně i pochybuji o tom, že ho někde budou kontrolovat), pouze jim necháte jako zálohu pas.

⇒ DŮLEŽITÉ: Pokud jste již navštívili jiné thajské ostrovy, víte, že na helmy nikdo nehledí a ani samotní policajti je nenosí. Tady je to ale pravý opak! Policajti v hlavních proudech dopravy velmi často staví zátarasy a kontrolují, jestli helmu máte. Pokud ne, při nejmenším vás nenechají projet, při nejhorším pak platíte nemalou pokutu. Upozorňuji, že se zábrany nedají nikde objet.

Jelikož jsme nechtěli mít helmy po někom, kupovali jsme si je za 200 bahtů u místního automechanika (prodejnu s helmami jsme nenašli).

2. Objevujte vodopády

Koh Chang je ostrov vodopádů, je jich tu asi 6. My jsme sice všechny navštívit nestihli, stihli jsme pouze 2 a jeden z toho byl vyschlý. Který můžu ale doporučit je vodopád Klong Plu, který je největší a nejznámější, a rozhodně stojí za to. Jelikož je tak známý, zaplatíte něco málo za parkování a za vstup pak asi 150 bahtů/osobu.

Doporučujeme navštívit vodopád ihned z rána, abyste se vyhli turistům. Cesta trvá pár minut junglí, kde je výborně přístupná cesta (všímejte si těch obrovských pavouků po cestě!:D).

3. Pozorujte opice

Opice můžete vidět u cest, na elektrickém vedení, ale i po autech. Ač se zdají roztomile, na tomto ostrově jsou divoké, proto si na ně dávejte pozor a opravdu je pouze pozorujte zpovzdálí. My jsme zjistili, že se zdržují hlavně na jihozápadě.

Nedoporučuji se u nich zdržovat s banány. Nám přišlo jako dobrý nápad nakrmit je právě banány, načež se na nás celá smečka rozeběhla a my museli na skútru ujíždět :D. Opice jsou také zlodějky. Nejednou se mi stalo, že mi chtěla sebrat tašku nebo telefon. Pokud se vám stane něco podobného i bez jídla, mějte v záloze flašku s vodou, kterou na ně v nejhorším případě cáknete.

4. Projděte se mangrovníkovým lesem

Přes tenhle les vede dlouhá lávka dlouhá asi 1,5 km. Doporučuji les navštívit při chladnějším dnu, pokud si ho chcete projít celý, potrvá vám to zhruba hodinu a opravdu to stojí za to.

! POZOR: Koukejte pod nohy! Lávky jsou rozviklané a někde kousky chybí!

5. Výlet na 5 ostrovů

Výlet na 5 ostrovů nabízejí všechny stánky na ostrově. Už z názvu vyplývá, že vás vezmou na 5 ostrovů. Co ale tam? Buď se můžete jen vykoupat a poznat okolí ostrova, většina lidí ale jezdí na výlety kvůli šnorchlování. Zastaví vám u pár ostrůvků, kde je rozmanitý podmořský svět.
Pokud ale máte potápěčský kurz, místo šnorchlování vám doporučuji zaplatit si radši ponor. 

Můžete si zaplatit loď se skupinou několika lidí a nebo svou vlastní s řidičem jako jsme to udělali my :).

Pokud pojedete do Thajska hlavně kvůli potápění, nedoporučujeme jezdit od prosince do začátku února! To tu totiž začíná kvést plankton a pod vodou není skoro nic vidět.

 

V Thajsku by měl být slon posvátné zvíře, to znamená, že by tedy měl žít ve volné přírodě. Bohužel slonů ve volné přírodě ubývá, protože je Thajci loví právě kvůli turistickým atrakcím. Nejenže mláďata odebírají od rodiny, kterou pak zabijí, aby ho nehledali, ale dokonce je poté týráno jak psychicky, tak fyzicky.
Pokud nechcete podporovat tyto ohavnosti, nejezděte na nich.

Doporučuji přečíst si tento článek, ve kterým je přesně popsáno, jak je se slony zacházeno a kde se nacházejí záchranné stanice.

Pár tipů, co dělat nejen na Koh Changu, ale v celém Thajsku:

7. Jezte u místních a na trhu

Je to zároveň i low cost tip. Na Koh Changu můžete najít mnoho restaurací, ale také mnoho restaurací místních obyvatel. Poznáte je hlavně podle sezení venku u ulice, většinou u nich jedí jiní místní obyvatelé a nebo mají menu pouze v thajštině. Za mě je to jeden z nejlepších způsobů, jak se najíst.. protože kdo vaří lépe než místní obyvatelé ve vlastní malé restauraci?

Druhou možností jsou trhy. Trhy s jídlem jsou známé po celé zemi a na každém ostrovu najdete alespoň jeden. Na trhu můžete najít od masa po sladké. My jsme na Koh Changu našli pouze jeden večerní trh na White Sand Beach.

8. Zajděte si na masáž

Masáže tu jsou neskutečně levné a snad na každém rohu. Nemusíte se objednávat, pouze přijdete a i když nebudou mít zrovna masérky, většinou zavolají kamarádce, aby vás přijela namasírovat.
Upozorňuji, že thajská masáž je podle místních pro dodání energie – tzn. spíše křupání a protahování namísto masáže. Pokud chcete spíše relaxační masáž, doporučuji olejovou masáž.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *