Evropa, Itálie, Řím

Cestopis Řím, Vatikán, Vesuv a Pompeje: Den druhý

Na další den jsme si koupili jízdenku na Hop on Hop off autobus (24 hodinový lístek nás stál kolem 28€ pro jednoho), protože jsme se chtěli kouknout po celém Římě, ALE pak jsme toho litovali! Vše je neskutečně blízko, rychleji se dostanete pěšky než autobusem a navíc je všude na co koukat!

Colloseum

Zamířili jsme hned zrána ke Colloseu, abychom se zkusili vyvarovat lidem (nepodařilo se). Vstupenky jsme dopředu koupené neměli, ale u Collosea čekají lidé, kteří vám nabízejí vstupenky do Collosea a rovnou také do Forum Romanum a jsou mnohem levnější, protože dovnitř jdete ve skupině. Nás stály pro 2 osoby 24€. V ceně je průvodce a zároveň se vyvarujete dlouhé frontě!! My jsme je využili, počkali asi 10 minut na skupinu a uvnitř byli ihned. Průvodkyně jsme se zeptali, v kolik je sraz u Fora Romana (kvůli potřebnému hromadnému vstupu) a Colloseum jsme si šli prohlídnout samy. Jakmile jsme se dostatečně pokochali, vydali jsme se k Foru Romanu, u kterého jsme měli sraz asi za hodinu a půl.

Forum Romanum

Počkali jsme před vchodem na skupinu a vešli do nejstaršího místa v Římě. Pokud vás zajímá historie, opravdu doporučuji držet se průvodce. My si o Forum Romanum ale přečetli něco sami a vydali jsme se na procházku tímhle krásným místem.
Z jednoho vršku je nádherný výhled na celé Forum Romanum a Colloseum a vyšlápnutí těch pár schodů za to určitě stojí.

⇒ TIP: Určitě doporučuji zajít na Piazza del Campidoglio, odkud je krásný výhled na celé Forum Romanum.

Altare della Patria

Po náročné procházce po Foru Romanu jsme se vydali k Altare della Patria, což náš cíl vůbec nebyl, ale když jsme párkrát šli večer kolem, stavba z bílého vápence nás opravdu uchvátila. Dozvěděli jsme se, že je to památník Viktora Emanuela II. Uvnitř památníku je také knihovna, ústav dějin a muzem.
Po cestě na další zastávku jsme v malé uličce zahlídli krásnou útulnou restauraci “Edoardo II”, kde si dal Tom jeho oblíbenou pizzu Salami a já těstoviny arrabbiata.

Castel Sant’Angelo a Vatikán

Využili jsme celodenní jízdenku, kterou jsme měli koupenou a vydali se autobusem od památníku k “Andělskému hradu”. Dříve hrad sloužil jako vězení, dnes se uvnitř nachází muzeum. Kromě sbírek zbraní v něm můžete zhlédnout i cennou kolekci maleb a soch. Z terasy hradu si pak můžete užít jeden z nejhezčích pohledů na celý Řím. Kolem hradu cestou k Vatikánu potkáte dost pouličních umělců

Do Vatikánu míří hodně lidí hlavně kvůli Bazilice svatého Petra. Pokud se toužíte podívat dovnitř, doporučuji vstát velmi brzy a vyhradit si na to minimálně půlku dne, protože je tu každý den pár hodinová fronta. 😀 Nám stačil pohled jen z venku a mohli jsme pokračovat v našem objevování.

⇒ TIP: V době tzv. Letních nocí na Andělském hradě je možné dostat se jak do „passetta“, Římany nazývaného „er corridore“, tedy do únikové chodby spojující Andělský hrad s Vatikánem, tak také do koupelny Klementa VII i do starého vězení. Všechny tyto části jsou během běžných prohlídek nepřístupné.

Villa Borghese

Jelikož jsme měli spoustu času, vydali jsme se do parku Villa Borghese, kde jsme si půjčili tzv. “elektrické kolo”. Stálo kolem 5€ na hodinu. Za hodinu jsme stihli projet celý park. Pokud budete mít volnou chvíli, určitě doporučuji si kolo půjčit, protože v parku je mnoho krásných míst.
Po večeři, kterou jsme si dali v místní hospůdce, jsme se vydali podívat na večerní Colloseum. Cestou jsme narazili na cukrárnu, kde jsme si dali výbornou typickou italskou zmrzlinu.
Večerní Colloseum má zvláštní kouzlo a mně se líbí mnohem více než při světle. A hlavně – v noci tu není moc lidí!

Když jsme viděli, jak málo lidí bylo u Collosea v noci, rozhodli jsme se cestou na hotel stavit ještě u Fontána Di Trevi, kde lidí bylo stále dost, ale méně než ráno.

!POZOR: Večer kolem Collosea chodí týpci převlčení za gladiátory, nabídnou vám ať se s nimi vyfotíte, dají vám rekvizity, ale poté chtějí zaplatit a pokud jim nic nedáte, začnou být agresivní. Doporučuji se jim vyvarovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *